تهویه دماوند

تولید کننده انواع چیلر و دستگاه تهویه مطبوع

نماینده رسمی فروش و خدمات پس از فروش تهویه مطبوع هیوندای کره جنوبی در ایران

یکی از نیازهای هر ساختمانی تامین سرمایش آن در فصل تابستان است ، این مهم در ساختمانهای بزرگ با استفاده از چیلر انجام می پذیرد ، چیلرها معمولا در دو نوع جذبی و تراکمی ساخته می شوند بدلیل مصرف برق زیاد توسط چیلرهای تراکمی (کمپرسوری) امروزه چیلرهای جذبی از استقبال خوبی در میان مهندسین مشاور و صاحبان ساختمانهای مسکونی و اداری برخوردار شده اند ، این نوع چیلرها بجای انرژی برق از انرژی حرارتی برای تولید سرما استفاده مینمایند و دارای قطعات متحرک کمتری نسبت به انواع کمپرسوری هستند و با توجه به ماهیت چرخشی کار پمپهای مورد استفاده در آنها میزان خرابی و هزینه های مربوط به تعمیرات آنها کمتر از انواع تراکمی می باشد ، همچنین صدای آنها بسیار کمتر از انواع تراکمی بوده و تقریبا بدون لرزش هستند ، با در نظر گرفتن هزینه های جنبی از جمله هزینه مربوط به خرید امتیاز برق و دیماند مربوطه و همچنین هزینه های جاری چیلر تراکمی ، چیلرهای جذبی از نظر اقتصادی نیز دارای مزیت قابل توجهی هستند ، انواع مختلفی از چیلرهای جذبی عبارتند از:

    تبرید عبارت است از جذب حرارت از یک سیال و دفع آن به سیال دیگر (سیال می تواند هوا یا آب و یا هر نوع گاز یا مایع دیگر باشد) . در کلیه سیستمهای تبرید حفظ سرما مستلزم جذب حرارت از موادی با درجه حرارت کمتر و خارج کردن این حرارت به محیطی با درجه حرارت بالاتر می باشد. واحد تبرید در سیستم انگلیسی Btu/hr (British Thermal Unit) است و به هر ۱۲۰۰۰Btu/hr  یک تن تبرید میگویند که عبارت است از سرمایی که یک تن یخ ( ۲۰۰۰پوند) در موقع ذوب در مدت  ۲۴ ساعت ایجاد می نماید.در واحد تبرید SI برابر اسب با KJ/Sec در این صورت هر تن تبرید برابر ۳/۵۱۷ KJ/Sec می شود.

یکی از قسمتهای اصلی یك سیستم تبرید اواپراتور می‌باشد. نتیجه و عملكرد یك دستگاه تبرید از اواپراتور گرفته می‌شود یعنی گاز مبرد كه از كمپرسور و كندانسور گذشته به صورت پودر مایع وارد اواپراتور می‌شود و شروع به تبخیر می‌شود. در نتیجه گرمای محیط اطراف خود را جذب كرده و اطراف خود را سرد می‌كند.
اواپراتورها، كلاً از نظر تبخیر به دو دسته تقسیم می‌كنند.

تجهیزات اضافی که معمولاً در روی چیلر نصب می شود شرح زیر می باشد.
روی لوله مایع از کندانسور بترتیب سرویس ولو )شیر سرویس(، چارچینگ ولو )شیر تغذیه گاز
به سیستم(، فیلتر درایر )فیلتر- خشک کن(، سلونوئید ولو- سایت گلاس، شیر انبساط نصب می شود.
در روی اواپراتور آنتی فریز و ترموستات نصب می شود: و روی کمپرسور در قسمت ورودی یا مکش
و خروجی کاز یا دیسچارج دو عدد گیچ ) gage ( فشار سنج نصب می شود. همچنین دو عدد گیج
فشار سنج بر روی پمپ روغن که یکی در قسمت فشار ضعیف و دیگری در قسمت فشار بالای
پمپ وصل می شود. کار این گیج ها نشان دادن مقدار فشار می باشد.
یک کنترل فشار بالا و پایین بنام های High & Low- Pressure به قسمتهای فشار بالا یعنی
رانش و پایین یا مکش نصب گردیده است. و چنانچه فشار از حد تنظیم شده زیادتر یا کمتر گردد
برق چیلر قطع می شود.
یک کنترل فشار روغن بنام اویل پرشر Oil- Pressure که اختلاف فشار بالا و پایین روغن را در
حد تنظیم شده نگه می دارد و چنانچه از این حد اضافه گردد چیلر خاموش می شود.
و دیگری هیتر روغن می باشد که قبل از روشن کردن چیلر روغن را گرم و آماده کار می کند و در
زمان روشن بودن چیلر هیتر از مدار خارج می وشد. البته خود کمپرسور دارای وسایل ایمنی مثل
Over- Load فیلتر و Check Valve و شیرهای ورودی و خروجی می باشد.
روی کندانسور شیر اطمینان می باشد که بالای فشار نرمال گاز را تخلیه می کند.
کنترل های بعدی مربوط به برق سیستم می باشد که شامل بی متال- کنتاکتور- رله- تایمر- فیوز-
کلیدهای استپ استارت- سیگنال های اخطار .

کنترل های کمپرسور
تجهیزات دیگری در مدارهای چیلر جهت کنترل فشار رانش و مکش و روغن در نظر می گیرند که
مهمترین آنها بشرح زیر می باشد.
کنترل فشار روغن:
این کنترل جهت ایمنی موتور از لحاظ روغنکاری مورد استفاده قرار می گیرد و چنانچه فشار
روغن در حد خطرناکی پایین بیاید. بطور اتوماتیک مدار برق کمپرسور قطع می شود. بعضی از
کنترل های روغن قابل تنظیم و بعضی دیگر فقط برای فشار معینی طراحی گردیده اند.
کنترل فشار رانش و مکش کمپرسور HIGH & LOW PRESSURE
این کنترل جهت قطع کردن برق موتور کمپرسور در فشارهای بالاتر از حد نرمال و فشارهای
پایین تر از حد نرمال بکار می رود. تابلو برق چیلر چنان طراحی می شود که فاز بوبین کنتاکتور از مسیر
این کنترل می گذرد و با وصل و یا قطع بودن کنترل نامبرده برق بوبین کنتاکتور ور در نتیجه برق چیلر
وصل و یا قطع می شود.

كندانسور یكی از چهار قسمت اصلی و مهم دستگاههای تبرید می‌باشد كه گاز داغ خروجی از كمپرسور وارد آن می‌شود و بعلت از دست دادن گرمای خود به مایع تبدیل می‌شود. این گرما را می‌توان به آب درون لوله و یا هوای جریان یافته در اطراف لوله حامل ماده مبرد پس بدهد.
كندانسورها به سه نوع تقسیم می‌شوند :
۱- كندانسور هوایی
۲- كندانسور آبی
۳- كندانسور تبخیری

شیر انبساط (Expansion - Valve)
قسمت سوم سیستم تبرید بعد از کندانسور، شیر انبساط می باشد که عمل قرار گرفتن این شیر قبل
از اواپراتور می باشد. کار شیر انبساط در حقیقت کنترل ماده سرمازا می باشد. و این وسیله فشار زیاد
مایع خروجی از کندانسور را تقلیل داده و مناسب عملکرد اواپراتور می سازد. در شکل زیر نمایی از
یک شیر انبساط دیده میشود.

Expasion Valve

شیرهای انبساط بر اساس یکی از فاکتورهای فشار- حرارت- سطح مایع مبرد- مقطع جریان گاز-
عمل تنظیم و کنترل مایع مبرد را بعهده می گیرد و به انواع زیر تقسیم می شوند.
۱- لوله های موئین
۲- شناور سمت فشار کم
۳- شناور سمت فشار زیاد
۴- شیر انبساط حرارتی
۱- سوپاپ انبساط خودکار

بطوری كه گفته شد مهمترین قسمت یك سیستم تبرید كمپرسورهای آن می‌باشد و عمل آن ایجاد اختلاف فشار و در نتیجه حركت ماده مبرد در سیستم می‌باشد. كمپرسور در قسمت مكش یعنی مدار خروجی گاز از اواپراتور تولید فشار پایین و در قسمت رانش یا خروجی گاز تا تغذیه مایع به اواپراتور تولید فشار بالا می‌كند.
    کار اصلی کمپرسور متراکم کردن مبرد در فاز گازی آن است و تحویل آن به قسمت کندانسور (چگالنده) است . اهمیت کمپرسور در چیلرهای تراکمی به قدری است که گاهاً نام چیلر تراکمی را از روی مدل کمپرسور استفاده شده در آن میگویند . انواع مختلفی از کمپرسورها در این نوع از چیلرها بکار میرود . از متداولترین آنها می‌توان به کمپرسورهای اسکرو (Screw) یا حلزونی ، کمپرسورهای اسکرال (Scroll) ، کمپرسورهای رفت و برگشتی (Reciprocatin Compressor)  کمپرسورهای گریز از مرکز (Centrifuge) و غیره . نمودار (۱-۱) در صفحه بعد مقایسه این سه نوع کمپرسور به جزء کمپرسور گریز از مرکز مبتنی بر ظرفیت های مختلف آمده است . مشخصه کمپرسورهای گریز از مرکز از همه کمپرسورهای دیگر بیشتر است و COP چیلرهایی که با این کمپرسور ساخته می شود تا ۳ برابر دیگر انواع چیلرهای تراگمی است.

   چیلرهای ماژولار از کندانس یونیت هوایی و کمپرسورهای اسکرال بهره میبرند .بزرگترین ویژگی این نوع از چیلرها قابلیت اتصال به صورت سری و تامین ظرفیتهای بالاتر است و این امکان را نیز به وجود می آورد که همه ظرفیت دستگاه زیر بار برودتی نرود این یعنی مصرف برق کمتر چون همه کمپرسورها با هم کار نمی کنند و همچنین استهلاک کمتر برای اجزا دستگاه.
  در شکل (۱-۷) این نوع چیلر نشان داده شده است . دو لوله ای که از قسمت پایینی دستگاه بیرون زده شده است قسمت های ورودی و خروجی اواپراتور برای متصل کردن دو یا چند چیلر به یکدیگر است.
  مزایای این نوع چیلر در زیر ذکر شده است.

چیلرهای نوع Screw
را بایستی نسل جدید چیلرهای تراکمی به حساب آورد. تکنولوژی ساخت و نوع خاص کمپرسورهای این دستگاهها که از نوع مارپیچی می¬باشند، امکانات ویژه¬ای را نسبت به چیلرهای تراکمی نوع معمولی بوجود آورده است. کنترل ظرفیت یا همان مکانیزم بی¬بار کننده (Unloader) که توسط فشار روغن فعال می¬شود، به منظور کاهش بار در حین راه¬اندازی و کنترل ظرفیت در حین کاربری به صورت کاملاً متناسب با میزان تبرید مورد نیاز استفاده می¬شود که این امر سبب عمر بسیار طولانی¬تر دستگاه و راندمان بی¬نظیر آن نسبت به سایر سیستمها شده و هزینه انرژی ، تعمیر و نگهداری را کاهش چشمگیری    می¬دهد. بی بار کردن کمپرسور متناسب با کاهش بار سیستم نه تنها سبب کاهش توان ورودی به کمپرسور می¬گردد، بلکه تنشهای وارده به موتور و کمپرسور را که در اثر تعداد دفعات روشن-خاموش شدن بوجود می¬آید نیز کاهش می¬دهد. در نتیجه نیاز به تعمیرات به حداقل خواهد رسید. مایع مبرد استفاده شده در این چیلرها می تواند از نوع R-22 ,R-407c  یا  R-134a¬باشد. ملاحظه می¬گردد که در صورت استفاده از این سیستم علیرغم جایگزینی انرژی الکتریکی به جای انرژی سوخت گاز و آب، مصرف انرژی در حالت کاملاً بهینه قرار می گیرد، که این خود هزینه¬های بهره¬برداری را نسبت به چیلرهای تراکمی معمولی کاهش  خواهد داد. امروزه با توجه به اهمیت آلودگی های زیست محیطی و نسبت برودت ایجاد شده به نسبت انرژی مصرفی در تجهیزات تهویه مطبوع شاخص های جدیدی تعریف شده،که از مهمترین این شاخص ها می توان به ESEER (European Seasonal Energy Efficiency Ratio) اشاره کرد. طبق آخرین اسناد منتشر شده از سوی دانشگاه PADUA ایتالیا که به بررسی شاخص ESEER بر روی چیلرهای هوایی اسکرو مجهز به کمپرسور اسکرو ساخت کمپانی BITZER آلمان صورت گرفته است شاخصESEER کمپرسور معادل 5.1 و شاخص ESEER چیلر هوایی اسکرو معادل 4.25 می باشد. فرمول محاسبه ESEER از رابطه زیر قابل محاسبه می باشد:

ESEER = A x EER (100%) + B x EER (75%) + C x EER (50%) + D x EER (25%)

اصول كار چيلر تراكمي بدين شكل ميباشد كه سيال مبرد وارد لوله ها يا به اصطلاح تبخير كننده كه در داخل اتاق يا محلي كه مي خواهيم سرد كنيم مي شود
گرما از هواي اتاق به سيال مبرد داده مي شود و سيال در نتيجه گرفتن گرما تبخير ميشود و در عوض درجه حرارت اتاق پايين مي آيد .
- فشار گاز فریون در مکش کمپرسور چيلر تراکمي بايستي ۴۵  تا ۷۵ پي اس آي  و رانش ۲۰۰  تا
۲۶۰ پی اس آی  باشد ( با کندانسور آبی ) .

عیب یابی و تعویض کمپرسورهای معیوب در سیستمهای تبرید به نسبت ساده و روان است.با وجود آنکه پیدا کردن علت اینکه چرا کمپرسور اصلی از کار افتاده است کار چندان ساده ای نیست،ولی دست یابی به پاسخ این سؤال از اهمیت بالایی برخوردار است.چرا که تعویض یک کمپرسور معیوب بدون پیدا کردن علت خرابی می تواند منجر به خرابی کمپرسور بعدی نیز بشود.علاوه بر آن تعویض مکرر کمپرسورهای معیوب هم برای سرویس کار و هم برای مشتری چندان اقتصادی و خوشایند نیست و می تواند باعث تخریب وجهه حرفه ای سرویسکار نزد مشتری نیز شود.
  عمدتا با یکبار بازدید از کمپرسور معیوب به سختی می توان به علت خرابی آن پی برد.بنابراین تکنیسین مربوطه بایستی پس از تعویض کمپرسور معیوب ، وقت زیادی را صرف پیدا کردن علت خرابی کمپرسور اولیه نماید.به طور معمول در مرحله بررسی دقیق کمپرسور معیوب، تکنیسین قادر خواهد بود تا علت خرابی را تشخیص دهد.نکاتی که بایستی در این زمینه مورد توجه هر تکنیسینی قرار گیرد عبارتند از :

در اواسط دهه 1980 اعلام شد که مبردهای موجود در سیستمهای متعارف تهویه مطبوع شدیدا محیط زیست جهان را تخریب می نمایند كه دو خانواده بزرگ این مبردها که اغلب در سیستمهای تهویه مطبوع مورد استفاده قرارمی گیرد CFC ها1 و HCFC ها2 می باشند. کلر موجود در این مبردها لایه ازن را تخریب نموده و پروتکل مونترال در سال 1987را که توافق نامه ای میان 180 کشور جهان است نقض می کنند .
آنچه در این توافق آمده است؛ توقف تولید مبردهای با ترکیب CFC  و HCFC در یک دوره 40 ساله است که این دوره از سال 1995 آغاز گردیده و  جدول برنامه ریزی زمانی این موضوع در شکل زیر قابل مشاهده است:

     به طور کلي چيلرهاي تراکمي از انرژي الکتريکي و چيلرهاي جذبي از انرژي حرارتي به عنوان منبع اصلي براي ايجاد سرمايش استفاده مي کنند. فناوري تبريد جذبي روشي عالي براي تهويه مطبوع مرکزي در تأسيساتي است  که ظرفيت ديگ اضافي داشته و مي توانند بخار يا آب داغ مورد نياز براي راه اندازي چيلر را تأمين نمايند. چيلر هاي جذبي ظرفيت بين 25 تا 1200 تن برودتي را براحتي تأمين مي کنند. البته قابل ذکر است  که برخي از توليد کنندگان ژاپني موفق شده اند چيلرهاي جذبي با ظرفيت معادل5000 تن نيز توليد کنند. در سيستمهاي جذبي غالباً از آب به عنوان مبرد استفاده مي شود. گرماي مورد نياز براي کارکرد اين چيلرها به طور مستقيم از گاز طبيعي يا گازوئيل تأمين مي گردد.


پیش از این و در آنجایی که می خواستیم بخارات حاصل از تبخیر مبرد یا آب را از اواپراتور خارج کنیم ، به امکان دیگری نیز اشاره شد و گذرا نامی از پمپ و کمپرسور به میان آمد . آب جا با
تراشیدن دلایلی همچون استهلاک زیاد و مصرف برق به بهره برداری از این امکان میدان نداده و از پیگیری این موضوع طفره رفتیم . اما حالا که آب ها از آسیاب افتاده ، خوب است در مورد این امکان
کمی بیشتر بگوییم تا راه برای مقایسه سیستم های سرمایش جذبی و تراکمی باز شود . واقعیت این است که در آن چرخه می توانستیم به جای ابزوربر و ژنراتور از یک کمپرسور استفاده کنیم ، مشروط
بر اینکه دیگر ماده مبرد آب نباشد . ) زیرا اساسا آب با توجه به خواص ترمودینامیکی فاقد شرایط لازم دمایی و فشاری مناسب برای استفاده سرمایشی در چرخه تراکمی است(.
تمامی تجهیزات مولد سرما ، عملکردی مانند یک اسفنج دارند . همانطور که شما می توانید با دستان خود اسفنجی را در تشتی آب فرو برده و سپس آن را در تشت خالی دیگری بچلانید و به این
طریق آب را جا به جا کنید ، تجهیزات برودتی هم گرما را از سمتی جذب نموده و به سمتی دیگر پس می دهد . اواپراتور چیلرهای جذبی و تراکمی هر دو نقش جاذب گرما را بر عهده دارند .
 در واقع این همان مرحله ای است که ما اسفنج را در تشت آب فرو می بریم . این دیگر از