تهویه دماوند

تولید کننده انواع چیلر و دستگاه تهویه مطبوع

نماینده رسمی فروش و خدمات پس از فروش تهویه مطبوع هیوندای کره جنوبی در ایران

بطوری كه گفته شد مهمترین قسمت یك سیستم تبرید كمپرسورهای آن می‌باشد و عمل آن ایجاد اختلاف فشار و در نتیجه حركت ماده مبرد در سیستم می‌باشد. كمپرسور در قسمت مكش یعنی مدار خروجی گاز از اواپراتور تولید فشار پایین و در قسمت رانش یا خروجی گاز تا تغذیه مایع به اواپراتور تولید فشار بالا می‌كند.
    کار اصلی کمپرسور متراکم کردن مبرد در فاز گازی آن است و تحویل آن به قسمت کندانسور (چگالنده) است . اهمیت کمپرسور در چیلرهای تراکمی به قدری است که گاهاً نام چیلر تراکمی را از روی مدل کمپرسور استفاده شده در آن میگویند . انواع مختلفی از کمپرسورها در این نوع از چیلرها بکار میرود . از متداولترین آنها می‌توان به کمپرسورهای اسکرو (Screw) یا حلزونی ، کمپرسورهای اسکرال (Scroll) ، کمپرسورهای رفت و برگشتی (Reciprocatin Compressor)  کمپرسورهای گریز از مرکز (Centrifuge) و غیره . نمودار (۱-۱) در صفحه بعد مقایسه این سه نوع کمپرسور به جزء کمپرسور گریز از مرکز مبتنی بر ظرفیت های مختلف آمده است . مشخصه کمپرسورهای گریز از مرکز از همه کمپرسورهای دیگر بیشتر است و COP چیلرهایی که با این کمپرسور ساخته می شود تا ۳ برابر دیگر انواع چیلرهای تراگمی است.

 compressor

نمودار مذكور مربوط به چيلرهاي تك كمپرسوره ميباشد ، چنانچه چيلرهاي ۲ و چند كمپرسوره را نيز در نظر بگيريم ، ديده ميشود كه در تمامي تناژها ، كمپرسورهاي رفت و برگشتي قابل جايگزيني با انواع  Screw يا Scroll ميباشند.
  کمپرسورهای اسکرو و اسکرال از تکنولوژی جدیدتری نسبت به سایر کمپرسورها بهره مند هستند که البته راندمان نزدیک به همی دارند.
حال به طور خلاصه به بررسی کمپرسورهای اسکرو میپردازیم؛

کمپرسور اسکرو (Screw)
   همانطوريكه قبلا گفته شد مشخصه هاي كمپرسورهاي حلزوني به نحوي است كه در حد فاصل بين مشخصه هاي كمپرسورهاي تناوبي و گريزازمركز قرار مي گيرند و حتي در مواردي قادرند در محدوده كار هريك از كمپرسورهاي فوق به كار گرفته شوند. كمپرسورهاي حلزوني از نظر ظرفيت بعداز كمپرسورهاي گريز ازمركز قرار داشته و فشار دهش در آنها از چند ميلي بار تا ٤٠ بارميرسد.
كمپرسورهاي حلزوني در ظرفيت تا ١٢٠٠ متر مكعب در دقيقه طراحي و ساخته مي شوند. مقادير زياد ظرفيت آن در محدوده كار كمپرسورهاي گريز از مركز قرارداشته ولي به علت بالا بودن راندمان آن (حدود ٧٥ تا ٨٥ درصد ) در يك چنين مواردي بر كمپرسورهاي گريز از مركز ارجحيت دارد.از اين كمپرسورها در ظرفيت هاي پايين براي سيستم تهويه مطبوع اتومبيل ها استفاده ميشود، محدودهاي كه اصولا در اختيار كمپرسورهاي تناوبي قرار دارد. كمپرسورهاي حلزوني خشك حداكثر در ظرفيت ۵/۱ متر مكعب در دقيقه ساخته مي شوند . يكي ديگر از  محاسن اين كمپرسورها در مقايسه با انواع گريز ازمركز در اين است كه عملكرد آنها برخلاف كمپرسورهاي گريز ازمركز وابستگي چنداني به جرممولكولي گاز ندارند. از نظر اقتصادي در محدوده توان مصرفي 200-1500 اسب بخار از كمپرسورهايگريزازمركز ارزانتر مي باشد.
  هرچندكه كمپرسورهاي رفت وبرگشتي از راندمان بالاتري نسبت به كمپرسورهاي حلزوني برخوردار ميباشند، ولي براي دبي معيني از جريان گاز، كمپرسور حلزوني داراي ابعاد كوچكتري ميباشند و به همين خاطر به فضاي كمتري براي نصب نياز دارند. البته انرژي مخصوص (توان مصرفيبراي تراكم واحد ظرفيت) آنها از كمپرسورهاي تناوبي بيشتراست. به علت عدم وجود نيروهايبالانس نشده نياز فوندانسيون سنگيني نداشته ولذا هزينه نصب آنها كمتر مي باشد.اين كمپرسورها قادرند گازهاي چسبناك (Sticky) و قابل پليمريزاسيون را متراكم نمايند. در واقع حضور ذرات نرم(Soft Deposit) در گازمورد تراكم باعث كاهش تأثير لقي (Clearance) روتورها بر روي راندمان كمپرسور گرديده و موجب كاهش نشتي و افزايش راندمان حجمي آن مي گردد. يكي ازمعايب اين كمپرسورها بالا بودن صداي آنها مي باشد كه جزء ويژگيهاي ذاتي آن مي باشد. به همين خاطر تمامي كمپرسورهاي دوراني درقسمت مكش و دهش مجهز به صدا خفه كن (Silencer)   مي باشد. شکل(۱-۱) در صفحه بعد نمایی برشی از این کمپرسور است. از ویژگی های این نسل از کمپرسور ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- وجود قطعات مکانیکی کمتر در کمپرسور اسکرو
2- تعمیرات کمتر کمپرسور اسکرو نسبت به کمپرسور رفت و برگشتی
3- راندمان مکانیکی بالاتر کمپرسور اسکرو نسبت به کمپرسور رفت و برگشتی
4- مصرف انرژی پایین تر کمپرسور اسکرو نسبت به کمپرسور های رفت و برگشتی
5- قابل استفاده در تناژهای بالا
Screw

 

کمپرسور اسکرال
يكي از انواع كمپرسورهايي كه امروزه در دنيا شديدا مورد توجه قرار گرفته كمپرسورهاي Scroll  مي باشند.این نوع کمپرسور اولین بار در سال ۱۹۰۵ در فرانسه طرح ریزی شد ولی به دلیل این که در آن زمان تکنولوژی ساخت و متالوژی در حدی نبود که بتواند این طرح را به تولید برساند تا دهه ۱۹۸۰ به بازار نیامد .اين كمپرسورها از دو مارپیچ كه يكي ثابت و ديگري متحرك است تشكيل شده است که مارپیچ متحرک در داخل مارپیچ ثابت حرکتی وضعی دارد که بدون ساییدگی و هیچ اصطکاکی است. حركت مارپیچ متحرك باعث فشرده شدن گاز بين اين دو شده و فشار لازم را در خروجي ايجاد ميكند. بازده آیزنتروپیک این کمپرسورها کمی بالاتر از کمپرسورهای رفت و برگشتی می باشد. اين نوع كمپرسورها داراي مزاياي فراواني مي باشند كه باعث جايگزين شدن آنها بجاي كمپرسورهاي رفت و برگشتي گرديده است كه برخي از مهمترين اين مزايا بشرح زير است :
- طول عمر بالا و نگهداري آسان :
   اين نوع كمپرسورها پايين ترين نرخ خرابي(Failure rate) را در بين ساير انواع كمپرسورها دارند و نگهداري آنها بسيار ساده است اين مهم بدليل وجود خصوصيات زير بدست آمده است :
الف . تعداد قطعات متحرك كمتر نسبت به ساير انواع .
ب . مقاومت در مقابل بازگشت مايع به كمپرسور ( كه يكي از بزرگترين علتهاي خرابي در كمپرسورهاي رفت و برگشتي است) بدليل عدم وجود (Valve plate) و همچنين روش متراكم كردن گاز در اين نوع كمپرسورها .
پ . گشتاور استارت پايينی دارند زيرا اين كمپرسورها بدليل روش خاص متراكم كردن گاز عملا بدون بار راه اندازي ميشوند .
ت . سيستم هاي حفاظتي داخلي در مقابل جريان و دماي بيش از حد .
ث . سيستم هاي حفاظتي الكترونيكي داخلي براي موتور .
ج . سيستم حفاظتي داخلي در مقابل دماي بيش از حد گاز
Scroll

- كاركرد آرام ، بدون صدا و لرزش :  
   كمپرسورهاي Scroll  كم صداترين كمپرسورها در محدوده كار خود ميباشند بطوريكه صداي توليد شده توسط آنها در مقايسه با كمپرسورهاي بسته رفت و برگشتي 6 db كمتر است ، همچنين بدليل ماهيت چرخشي كار اين كمپرسورها در مقايسه با حركت رفت و برگشتي در كمپرسورهاي پيستونی،اين كمپرسورها تقريبا بدون لرزش هستند.
  - COP بالاتر :
COP     اين كمپرسورها نسبت به انواع ديگر به مقدار قابل ملاحظه اي بيشتر است بطوريكه در برخي موارد در مقايسه با كمپرسورهاي رفت و برگشتي COP آنها تا حدود % 20 بالاتر است ، اين به معني مصرف برق كمتر و نياز به برج خنك كننده يا كندانسور كوچكتر در تناژ مساويست.
- قيمت پايين تر :
   اين كمپرسورها در تناژ مساوي از كمپرسورهاي رفت و برگشتي ارزانتر هستند. همه عو امل فوق باعث شده كه كمپرسور  Scroll به عنوان كمپرسوري با طول عمر بالا، نگهداري ساده ، راندمان بالا و صداي كم بهترين انتخاب براي محدوده كاري تا 100 تن تبريد باشد .

نمودار مذكور مربوط به چيلرهاي تك كمپرسوره ميباشد ، چنانچه چيلرهاي ۲ و چند كمپرسوره را نيز در نظر بگيريم ، ديده ميشود كه در تمامي تناژها ، كمپرسورهاي رفت و برگشتي قابل جايگزيني با انواع Screw يا Scroll ميباشند.

  کمپرسورهای اسکرو و اسکرال از تکنولوژی جدیدتری نسبت به سایر کمپرسورها بهره مند هستند که البته راندمان نزدیک به همی دارند.

حال به طور خلاصه به بررسی کمپرسورهای اسکرو میپردازیم؛